...
 

Inteligentne budynki

Inteligentne budynki wyposażone są w systemy integrujące wszystkie bądź wybrane instalacje znajdujące się w budynku. W skrócie oznacza to zastosowanie w budynku nie tylko standardowej instalacji elektrycznej, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, ale również zastosowania dowolnej ilości elementów elektronicznych integrujących te instalacje oraz pozwalających na komunikację urządzeń i odbieranie przez nie sygnałów z otoczenia.

Najczęściej integruje się instalację elektryczną, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), rolet i żaluzji, bram garażowych i wjazdowych, nawodnienia ogrodu, wideodomofonową, alarmową (SSWiN), telewizji dozorowej (CCTV), audio i video, RTV/SAT, a także teleinformatyczną (komputerową i telefoniczną) i in.

Dzięki zastosowaniu automatyki budynkowej możliwe jest połączenie urządzeń pracujących niezależnie tak, by ułatwić Ci zarządzanie różnymi elementami w prosty i wygodny sposób. Zaprogramowane zdarzenia takie jak np. wyjście z domu, czy romantyczna kolacja umożliwią Ci uzyskanie wybranych przez Ciebie ustawień drzwi, rolet, bramy, oświetlenia czy muzyki w jednej chwili bez konieczności biegania i zastanawiania się czy coś nie zostało wyłączone czy zamknięte – wystarczy jeden przycisk i Twój dom zrobi wszystko za Ciebie.

Zostawiłeś otwarte okno, a w nocy zaczął padać deszcz? Śpij spokojnie twój dom zamknie je za Ciebie. Rano temperatura w Twojej łazience podniesie się, rolety się odsłonią. A gdy się obudzisz czekać na Ciebie będzie świeżo zaparzona kawa.

Brzmi jak bajka? Inteligentny budynek działa jak Twój lokaj. Najpierw musisz nauczyć go co ma robić, w różnych sytuacjach i jak reagować np. podczas ulewy, włamania awarii, czyli musisz dobrać najlepsze dla Ciebie ustawienia, które oczywiście możesz w każdej chwili zmienić. Później możesz już tylko cieszyć się swoim komfortowym domem.

Dom inteligentny to także dom bezpieczny dla Ciebie i twoich dzieci. To nie tylko połączenie instalacji alarmowej i monitoringu, ale także elektrycznej czy hydraulicznej. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że pęknięta rura zniszczy ci mieszkanie, czy niewyłączone żelazko spowoduje pożar, wychodząc z domu wszystkie te instalacje wyłączą się same. W przypadku sytuacji awaryjnej twój dom poinformuje cię o tym np. przez SMS, a także zadzwoni do odpowiednich służb.

 

Twój inteligentny dom pozwala Ci na zaoszczędzenie energii, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a przed wszystkim daj Ci komfort na jaki zasługujesz.